5 Kolay Adımda Uçuşa Başlayın

Türkiye’de 500 gr’ın üzerinde drone uçurmak kayıt ve Sportif/Amatör lisansı gerektirmektedir. Ancak, Sportif/Amatör lisansı almak hemen hemen her tüketici için oldukça kolaydır. Yapmanız gereken işlemleri beş kısa adımda sizin için listeledik. Daha fazla bilgi için, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü web sitesinden tüm kayıt süreci hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/dji_5basitadim.png

1. Temel Uçuş Koşulları

Bu koşullardan herhangi birine sahipseniz temel uçuş kurallarına tabisinizdir.

(1) Kontrolsüz hava sahasında uçuş yapmak,

(2) İnsanlardan yatay olarak 30 metreden daha uzakta uçuş yapmak,

(3) İnsansız alanlarda uçuş yapmak,

(4) Resmi bir havaalanından veya askeri bir havaalanında 8 km’den uzakta uçuş yapmak,

(5) Resmi bir helikopter pistinden 8 km’den uzakta uçuş yapmak.

2. İHA’nızı ilk uçuşunuzdan önce Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü web sitesine kaydedin

Ücretsizdir ve birkaç dakika sürer – Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü web sitesine ulaşmak için bu sayfadaki bağlantıyı takip edin. Unutmayın, profilinizi Kişisel hesap olarak oluşturmalısınız.

3. İHA’nızı QR barkod ile tanımlayın

Kayıt numaranız drone üzerinde açıkça görülebilmelidir. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra ekranda görüntülenen QR Barkod yazdırılmalı ve ardından drone üzerine yapıştırılmalıdır.

4. Online testi kolaylıkla geçin

Sportif/Amatör lisansı için 20 soruyu cevaplamak için 15 dakikanız var. %70 ve üzeri puan başarılı sayılır. Başarısız olursanız, 24 saat sonra sınavı tekrarlayabilir ve geçene kadar sınava devam edebilirsiniz. Buradan sınav hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hazır olduğunuzda buraya tıklayarak kayıt sayfasından online teste başlayın.

5. Uçuştan önce çevresel faktörleri gözden geçirin

Sportif/Amatör amaçlı kullanıcı olarak İHA’nızın kayıt işlemini tamamladıktan sonra İHA’nıza özel kare barkodunuzun İHA üzerinde görünür olduğundan ve ortamınızın uçuş koşullarına uygun olduğundan emin olun. Devlet kurumları ve özel alanlarda uçmadan önce yetkili kişileri bilgilendirin. Lütfen dikkat, polis teşkilatı ve diğer yetkili kişiler, lisansınızı kontrol etmek için sizden kimlik numaranızı isteyebilir.

Güvende olun ve eğlenin!

*Bu belgedeki bilgiler sadece Sportif/Hobi amaçlı lisans içindir. Profesyonel lisans, farklı süreç ve lisans seviyesi gerektirir. Bu kayıt süreçleri Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından değiştirilebilir. Güncel bilgiler için lütfen resmi web sitesini kontrol edin.

Bu site üçüncü şahısların web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına bağlantılar içermektedir. Karacasulu Dış Tic Aş., bağlantılarda yer alan web sitelerinin içeriğinden, uygulamalarından ve koşullarından sorumlu değildir.

Nereden Satın Alabilirim?

Yetkili Satış Noktaları
Çevrimiçi Mağazalar

Karfo Endüstriyel

Nikon Biyolojik Mikroskop

Markalarımız

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2020/02/karacasulu_logo_40x40.png

2020 © Karfo Karacasulu Dış Tic. AŞ.