DJI FPV: En Yeni Hibrit FPV Sistemi

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/06/a84-SEM-Web-Push-科普-2400x1400-1-696x406-1.jpg

DJI FPV sayesinde, uçuş dünyasına girmek için daha iyi bir zamanlama olmamıştı. Bu gelişmiş, akıllı ve kullanımı kolay sistem, pilotların neredeyse yıllarca uğraşmak zorunda kaldıkları sorunları kolaylaştırırken, hala heyecan verici ve sürükleyici deneyimleri, bunun uğruna yaşayan pilotlara sunar. Bu makalede, DJI FPV’nin neden bu kadar devrimsel olduğunu ve hem geleneksel dronların hem de FPV dronlarının en iyi yönlerini; şaşırtıcı ve erişilebilir tek bir pakette nasıl bir araya getirdiklerini keşfedeceğiz.

FPV Nedir?

Öncelikle FPV’nin ne demek olduğunu anlamalıyız. “First Person of View” İngilizce bir cümledir ve çevrilince anlamsal olarak birincil kişi görüş açısı gibi bir çeviri elde ederiz. FPV, olabilecek bir drone uçuşunun heyecan verici yoludur. Pilotlar, yüksek hızlar ve dramatik manevralar sırasında nefes kesici bir şekilde üç boyutlu görüntüye gerçek bir uçuş hissi sağlayan drone perspektifinden ulaşırlar.

Geçmişte deneyimli drone pilotları kendi FPV dronlarını ve ilgili tüm ekipmanları bir araya getirmek zorundaydı. FPV pilotları ayrıca güvenli, kendinden emin uçuş ve harika çekimler sağlamak için sayısız saatlerce uçma pratiği yapmak zorunda da kaldılar. Ancak şimdi DJI FPV, yeni başlayanlara bile ihtiyaç duydukları her şeyi ve kutudan çıkar çıkmaz uçmalarını ve akıl almaz FPV çekimlerini yakalamalarını sağlayan basitleştirilmiş bir platform sağlayarak bu boşluğu doldurdu.

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/06/170-drone-video.gif

FPV vs. Geleneksel Dronlar

Peki, FPV dronlar nasıl oluyor da diğer dronlardan farklı oluyor? Genel anlamda konuşacak olursak, FPV dronlar dört ana konuda geleneksel dronlardan farklıdır. İlk olarak FPV pilotlarının taktıkları gözlükler onlara üç boyutlu bir deneyim yaşatır ve uçuyormuş hissiyatı katar. Bu geleneksel dronlardan farklı olan ilk konudur. İkincisi, FPV dronları geleneksel dronlardan farklı hareket ederler çok daha yüksek hızlara ve sınırsız manevra seçenekleri sunar. Bu nedenle, FPV dronları genel olarak uçmak için çok daha yüksek düzeyde beceri gerektirir. Üçüncüsü, FPV dronları çoğunlukla uçuş öncesi elle montaj edilip, yine uçamadan önce test edilmeden uçurtulmaması gereken cihazlardır. Geleneksel dronlar neredeyse her zaman kutudan çıkar çıkmaz uçmaya hazırdır. Son olarak, FPV dronlarının genellikle birçoğunda akıllı güvenlik özelliklerine veya satış sonrası hizmetlere sahip değildir. Bu da kazaların neredeyse kaçınılmaz olduğu ve eğer ki kaza olursa cihazın zor bir şekilde onarılabileceği anlamına geliyor.

Haydi! Bu dört ana noktanın her birine dalalım ve DJI FPV‘nin neden kullanıcılarına maksimum deneyimi sağladığını öğrenelim.

1. Sürükleyici vs. Normal Uçuş

FPV dronlarının daha sürükleyici bir deneyim sunmasının başlıca sebebi kullanıcıların uçuş sırasında gözlük takmalarıdır. Bu gözlükler, pilotların genel olarak akıllı telefonların küçük ekranlarından bakarak sürdüğü normal dronların aksine kullanıcılarına benzersiz bir görüş açısı sunar ve sizi bambaşka manzaralarla baş başa bırakır.

DJI FPV: İçine Daldığınız Benzersiz Görüş

DJI FPV, kullanıcılarına başka dronlarla karşılaştırması zor olan sürükleyici bir deneyim sunar. DJI FPV V2 Gözlükleri, nefes kesen görüntüler için 150° FOV sağlar. Yeni O3 iletim sistemi, gözlüklerdeki görüntülerin yüksek tanımlı ve son derece düşük gecikmeli olmasını sağlayarak kullanıcılara gerçekten havadaymış gibi hissettirir. Son olarak, ayrı satılan bir aksesuar olan “DJI Motion Controller”, pilotlara sezgisel el hareketleriyle uçuşu kontrol etme seçeneği sunarak DJI FPV’yi dünyadaki diğer dronlardan farklı olarak daha da sürükleyici bir deneyim sunmaya iter.

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/06/170-4k-picture-1024x673-1.jpg
2. Sınırsız Manevralar vs. Durağan Uçuş

FPV uçuşunun çekiciliğinin nedenlerinden biri uçuşun kendisidir. Pilotlar bir ormanın içerisinden, köprülerin altından veya uçurum kenarlarından aşağı dalarken yüksek hızların ve sınırsız manevraların keyfini çıkarabilirler. Bu insansız hava araçları, 200 km/h civarlarında süratlere yıldırım hızında süratlenme ve hassas hareket kabiliyeti sayesinde ulaşabilir. FPV dronları ayrıca, kullanıcıların uçabilmesi için genellikle çok fazla pratik gerektirirken, geleneksel dronlar, yeni başlayanların hemen uçmasına izin verecek kadar kolay ve sezgiseldir.

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/06/170-racing-drone-1024x683-1.jpg
DJI FPV: Nefes Kesici Ama Kontrolü Basit!

DJI FPV’ nin maksimum hızı 140 km/h’dir ve sadece iki saniye içinde 100 km/h’ ye ulaşabilir. Ayrıca manuel modunda uçarken, kullanıcılara sınırsız manevra kabiliyeti sunar. Fakat DJI FPV verdiği bu özgürlük haricinde herkesin kullanabilmesi açısından cihazın kullanımını kolaylaştıran bir dizi kontrol seçeneği de sunar. DJI FPV Combo kutusunun içerisinden çıkan uzaktan kumandasının “N” Modu ile geleneksel kontrol deneyimi , “M” Modu ile komple bir FPV deneyimi ve  FPV dronun tipik uçuş özelliklerini geleneksel drone özellikleriyle harmanlayıp hibrit bir uçuş deneyimi sağlayan “S” Modu özelliklerini kullanabilirsiniz. Bunun haricinde DJI, bir başka devrimsel kontrol seçeneği ile karşımıza çıkıyor: ”DJI Motion Controller”. Bu küçük, el tipi cihaz, pilotların basit ve sezgisel el hareketlerini kullanarak dronu uçurmasına olanak tanır. Üç uçuş moduyla birlikte bu yeni cihaz, kullanıcılara güçlü bir dizi sezgisel kontrol olanağı sunar.

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/06/170-Motion-Controller-1.jpg
3. Kendin Yap ( DIY) vs. Uçuşa Hazır Sistem

Bilindiği üzere, FPV Pilotları kendi FPV dronlarını monte etmek, gözlüklerini ve görüntü aktarım sistemlerini ayrı ayrı seçip almak zorunda kalıyorlardı. Bu D.I.Y (Kendin Yap) özelliğindeki dronları yüksek hızlara ulaşabilmesi ve esnek olabilmeleri için daha basit bir hale getirmiştir. Buna rağmen geleneksel dronları ile karşılaştırıldığında daha kırılgan ve daha az güvenli olmaları gibi eksiklikleri olduğunu görüyoruz. Uçuş güvenliğini sağlamak ve istikrarlı bir sürüş yapılabilmesi adına geleneksel dronlar bir sürü sensör ile donatılmıştır ama bu tür dronlar yapıları gereği kişiselleştirme ve parça değiştirme açısından FPV Dronlara kıyasla eksik kalırlar.

DJI FPV: İhtiyacınız Olan Her Şey Tek Kutuda!

DJI FPV, FPV’nin manevra kabiliyetini geleneksel dronların kullanım kolaylığı ile birleştirir. Kutudan çıkan hava aracı, gözlük ve uzaktan kumanda bağlanır bağlanmaz uçuşa hazır hale getirilebilir bir sistem ile kullanıcılara sunulur. Pilotların tek yapması gereken pilleri şarj etmek ve DJI Fly uygulamasındaki talimatları takip etmek. DJI FPV ayrıca üst kapak, gimbal ve iniş takımı gibi bazı parçalar için kolay değiştirme seçenekleri sunar.

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/06/170-modular-design-1024x576-1.jpg
4. Güvenlik Özellikleri Yok vs. Akıllı Güvenlik Özellikleri

FPV dronları zorlayıcı bir öğrenme aşamasına sahiptir. Kontroller saatlerce pratik gerektiren geleneksel dronlara kıyasla kazalara çok daha yatkın bir cihazlardır. Engel algılama, eve akıllı dönüş ve daha fazlası gibi, günümüzün geleneksel dronlarının en temel olarak bile sunduğu çarpışmaları önlemeye yardımcı olacak özelliklere de sahip değiller.

DJI FPV: FPV Sistemler İçin Eşsiz Güvenlik

DJI FPV, kullanıcılarına geleneksel dronların da sahip olduğu havada durma ve ani acil durum freni gibi birçok gelişmiş güvenlik seçeneği sunar. Bunlarla birlikte kullanıcılar hangi uçuş modunda olurlarsa olsun tek bir düğmeye basarak cihazı durdurabilir ve oldukları yerde süzülebilirler. DJI FPV ayrıca bir düğmeye basarak ana noktasına geri dönebilir ve iletim sinyalinin kaybolması durumunda bunu otomatik olarak yapar.

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/06/170-emergency-brake-and-hover_-1024x531-1.jpg

FPV’ ye Geçiş Zor Mudur?

Geçmişte, geleneksel drone pilotları için FPV dronlara geçiş yapmak bir hayli zordu. FPV uçuşları her ne kadar sürükleyici ve ilgi çekici bir deneyime olanak sağlamasına rağmen FPV pilotları kendi dronlarını parça parça alıp kendileri monte etmeleri, gerçek ortamda uçuş öncesi birçok kez sanal ortamda simülasyon ile uçuş antrenmanı yapmaları gerekiyordu. Simülasyon ile yapılabilen bu uçuş antrenmanları, uçuş kontrolünün temellerinin yeniden öğrenilmesini ve pilotların kendi dronlarını riske atmadan doğru refleksleri geliştirmeleri sağlar aksi halde genel bir tecrübeniz olmadan uçuşa başlarsanız, kazaya sebep olabilirsiniz. Bunları göz önünde bulundurunca, FPV pilotu adayı kişiler genellikle manuel uçuş güvenliği ve dronu baştan kendi başlarına monte edip bir araya getirme konusunda endişe duyarlar. Kulağa gerçekten de uğraştırıcı geliyor değil mi? FPV sürüş deneyimi yaşamak isteyenler her ne kadar hevesli olsalar da bu endişe çoğu aday için rahatsızlık yaratan bir engel haline gelmektedir.

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/06/170-combo-1024x768-1.jpg

FPV uçuşunu deneyimlemek isteyen pilot ve pilot adaylarının önündeki bu engelleri aşmalarına yardımcı olmak ve onlara inanılmaz bir deneyim sunmak amacıyla DJI, kullanımı kolay ve hemen uçmaya hazır bir FPV sistemi geliştirdi. DJI FPV, pilotların hayallerini süsleyen inanılmaz uçuş deneyimini, yüksek kalite çekim yapma özelliğiyle birlikte kullanıcılarına sunar. DJI FPV, geleneksel dronların en büyük avantajlarını daha önce bu özelliklere sahip olmayan FPV drone türüne uyarladı. Yine DJI, risksiz sanal uçuş eğitimi sağlayan “DJI Virtual Flight” uygulamasını da cihazın beraberinde sizlere sunuyor ve bütün bu yenilikleri FPV uçuşlarına yeni başlayacakların karşısındaki engelleri kaldırmak ve daha fazla insan bu sürükleyici deneyimi yaşayabilmesi amacıyla tasarlıyor. DJI FPV ile uçuşlarınızı yepyeni bir seviyeye taşımaya hazır olun!

Bu site üçüncü şahısların web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına bağlantılar içermektedir. Karacasulu Dış Tic Aş., bağlantılarda yer alan web sitelerinin içeriğinden, uygulamalarından ve koşullarından sorumlu değildir.

Nereden Satın Alabilirim?

Karfo Endüstriyel

Nikon Biyolojik Mikroskop

Markalarımız

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2020/02/karacasulu_logo_40x40.png

2024 © Karfo Karacasulu Dış Tic. AŞ.