İlk Bakışta Yeni Nikon Z 5!

EĞİTİM UZMANI

Uğur Çıraklı

Tam Bir Katalizör Nikon Z 5!

Geçtiğimiz günlerde lansmanı gerçekleşen Nikon Z 5 ile alakalı bir ön inceleme yapmak istedim. Kendimi sıkı bir Z 6 kullanıcısı olarak görmekteyim, dinamik aralık ve hareketli görüntü kaydetme becerisi çok yüksek olan üst segment aynasız Z 6 bütçe konusunda kullanıcılarını zorlayabiliyor. Nikon bu durumu göz önünde bulundurarak Z 50 ve Z 6 arasında bağı kuracak olan Z 5’i piyasaya sürdü. Güncel ihtiyaçlar göz önüne alınarak tasarlanan ve geliştirilen Z 5’in, küçük yapısı ve full frame sensörüyle giriş seviyesi bir profesyonel makineden beklenenin daha fazlasını vereceğini düşünüyorum.

24 megapikselli bu cihaz, CMOS sensörü ve Z serisi bayonetiyle geleceğin geliştirilebilir aynasız teknolojisine dair ipuçlarını veriyor. 5 eksenli görüntü sabitleme ve 3840 x 2160 (4K) çözünürlükte 30 kare, 1920 x 1080 çözünürlükte ise 60 kareye kadar video çekebiliyor.

Yeni Nikon Z 5’in diğer profesyonel Z cihazlarının aksine deklanşör yanında bulunan kontrol ekranı tercih edilmemiş bu durum gövdeyi daha kompakt ve ekonomik hale getirmiş.

Elektronik vizör konusunda Z prensiplerinden taviz vermeyen Nikon yine izleme ve sonuç gösterme kabiliyeti çok yüksek bir teknoloji kullanmış.

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2020/07/CH_P_Z5_USDD_14.jpg

Z serisi cihazlarda kullanılan XQD kartına depolama sistemi yerini çift SD kart girişine bırakmış, SD kartların fiyatları göz önüne alındığında bu da ekonomik bir tercih olmuştur.

Uzun süren çekimlerde depolama teknolojisi kadar batarya süresi de çok önemlidir.

Nikon Z 5, powerbank ile USB üzerinden şarj olabilmekte ve aynı anda kayıt yapabilmektedir.

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2020/08/z5_webcam_uti-scaled.jpg

Dijital yayıncılığın hızla geliştiği bu dönemde uzun sürelerde çekim yapabilmek büyük bir avantaj oluşturur. Yayıncılık demişken Nikon’un Z 5 ile birlikte lansmanda tanıttığı Webcam Utility yazılımına değinmeden geçemeyeceğim. Z serisi cihazları ve her serinin son cihazına (D850,D780,D7500,D5600)uygunluk gösteren bu yazılım ile internet üzerinden canlı yayınlar yapabilirsiniz. Uzun süredir beklenen bu yazılım ücretsiz bir şekilde nikon.com.tr’den indirilebilir.

Z 5 ile hayatımıza dahil olan yeni bir Nikon objektifi de oldu, 24-50mm f4-6.3!

Diyafram değerinin 4 olması genel geçer bilgilerin havada uçuştuğu bu dönemde canınızı sıkmış olabilir. Objektif ile sensör arasında kalan mesafenin az olması sensöre gelen ışığın etkisini arttırır bu durumda doğal olarak sizin de yönetebileceğiniz daha çok ışık olduğundan  sonuçlar tatmin edici olacaktır. Z serisi S-Line objektiflerin aynalı sistem objektiflerine göre minimum distorsiyon gösterdiğini ve keskinlik konusunda hiç kayıp yaşatmadığını söylemek isterim.

Bir cihazı incelerken referans testleri yerine sette kullanmayı tercih ediyorum. Sonuçların işlenebilirliği, post prodüksiyon aşamasında hareket alanımın geniş olması en çok dikkat ettiğim konular olmuştur. Ağustos ayının ortalarına doğru fiziksel olarak inceleme şansına erişeceğim Z 5 ile alakalı kullanım tecrübelerimi ilerleyen günlerde tekrar sizlerle paylaşacağım.

Bu yazı daha önce Gezgin Foto Dergisi‘nde yayınlanmıştır.

Bu site üçüncü şahısların web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına bağlantılar içermektedir. Karacasulu Dış Tic Aş., bağlantılarda yer alan web sitelerinin içeriğinden, uygulamalarından ve koşullarından sorumlu değildir.

Nereden Satın Alabilirim?

Yetkili Satış Noktaları
Çevrimiçi Mağazalar

Karfo Endüstriyel

Nikon Biyolojik Mikroskop

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2020/02/karacasulu_logo_40x40.png

2020 © Karfo Karacasulu Dış Tic. AŞ.