Fotografium Z 6II ve 35mm F 1.8 S Line Objektif İnceliyor!

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/03/ekilavuz01-scaled.jpg
İLK İZLENİMLER

Nikon Z 6II fiyat ve teknik özellikleri ile son günlerde dikkatimi çeken en yeni Nikon Fullframe aynasız fotoğraf makinesi oldu. Aslında bildiğiniz gibi bir üst seviyesi Z 7II ile aynı zamanda lanse edildi ve Türkiye’de satışına başlandı. Peki neden ben Z 6II yi merak ettim? Çünkü her zaman belirttiğim ve tavsiye ettiğim bir şey var. ”Orta seviye / maliyette bir body ve iyi bir lens ile çalışmak” Bu nedenle Z 6II ile yapılabilecek neler var onları test etmek istedim. Nikon ‘nun tek resmi distribütörü Karfo Karacasulu yetkilileri de beni kırmayıp Z 6II ‘yi incelemem için yolladılar. 90′ lı yıllardan beri hem Nikon kullandığım ve uzun yıllar Türkiye’de Nikon eğitim uzmanı olarak görev yaptığım için  Nikon kullanıcısı dostlar her yeni çıkan modeli mutlaka bana sorar ve fikrimi alırlar. Nikon Z serisini çıkarttığından beri açıkçası ben de bu yeniliğe mesafeli baktım. Z5, Z6 ve Z7 ile birkaç deneme de yaptım. Ama bir iş için fotoğraf çekeceksem D850 ve 24-70mm f:2.8 vazgeçilmezim. Bir makineyi başka marka bir model ile kıyaslamayı sevmem. Onun için benim bu incelemedeki derdim şu: D850 ile yapacağım işleri Z 6II ve iyi bir Nikon lens ile de yapabilir miyim?

Önce neler koymuşlar  bu Z 6II’ ye onlara bakalım:

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/03/ekilavuz06-scaled.jpg
Teknik Özellikler:
  • 24.5 Megapiksel  / Hem fotoğraf hem video için yeterli.
  • FX Biçimli BSI CMOS Full Frame Sensör/ Tam kare olması iyidir.
  • UHD 4K 30 Video /  Her türlü Video için yeterli
  • N-Log ve 10-Bit HDMI Çıkışı / Görüntü aktararak çalışılan işler için ideal
  • 14 fps Sürekli Çekim/ Çok Hızlı
  • ISO Hassasiyeti 60-51200/ Çok kullandığımız bir şey değil ama lazım
  • 8.1 cm (3.2 inç) Dokunmatik, Eğilebilir Ekran/ Alt açıdan çekimde çok lazım
  • Çift Hafıza Kartı Yuvası/Yedeklemek için lazım,güvenli
  • Wi-Fi / Bluetooth/Bazen lazım
  • Ağırlık – 615 g / Çok hafif değil ama yine de çok rahatlatıcı
https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/03/ekilavuz14-scaled.jpg

Evet Z 6II için teknik özellikler notlarım bu şekilde oldu ilk etapta. Gerçekten de 24 MP ‘den daha yüksek bir çözünürlüğe ihtiyaç duyulacak iş çok az. Üreticiler hala buna oynasa da sensör ebadını büyütemedikleri sürece bu megapiksel savaşını sürdürmeleri bana hala mantıklı gelmiyor. Onun için Full frame ve 24.5 MP olan Z 6II ‘in teknik özellikleri her yapılacak profesyonel fotoğraf ve video için idealdir. Tabi burada önemli olan artısı aynasız makinelerin hafifliği. Başta dediğimi gibi D850 ile çalışan biri olarak ondan daha hafif ve benzer performansı alacağım bir makine benim için tamamdır. O zaman başlayalım bir şeyler çekmeye.

Nikon Z 6II  Test Fotoğrafları

Aynasız bir fotoğraf makinesi incelerken ”Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.” atasözü geldi aklıma. Onun için Z 6II’ nin yaptığı işi görmek için kafamda iki kriter vardı.Birincisi gün ışığı pozlama performansı diğeri de yapay ışık ile performansı. Bunun için çekim yaptığım günün bulutlu ve fırtınalı olması sevindirici oldu. Çünkü bu havalarda sevdiğim kurşini renkleri yakalamak keyifli olur. Bir de makinenin ölçümünü test etmek için yansımalar, parlamalar ve ters ışıklar bol olur.

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/03/ekilavuz15-scaled.jpg

Z6 II Program modunda ,Matris Ölçümünde 1/60 sn  f:11  ISO:200

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/03/ekilavuz13.jpg

S Modu 1/1000 sn  f:4,5  ISO: 100

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/03/Screen-Shot-2021-03-19-at-12.25.07.png

S Modu 1/8 sn  f:16  ISO: 100

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/03/ekilavuz19-scaled.jpg

Spot Ölçümü , A Modu  1/1250sn f:2 ISO:100

Benim için bu kadarı yeterli. Gerçekten de gökyüzü ölçümü, parlayan noktalar ile karanlık bölgeler arasındaki dengeleme ve ters ışıklardaki kararlılığı ile Z 6II bana tam nikon pozlaması dedirtti. Tabii burda asıl hakkını teslim etmem gereken de Z serisi için özel üretilmiş olan Nikon 35mm f:1,8 S lens.

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2021/03/ekilavuz23-scaled.jpg

Sonuç:

Bu tip fotoğrafları çekecek makine ve lens için kriter aslında şudur. Makine yaptığın ışığı kabul edecek. Yani makine senin yerine  ”Bunu mu demek istedin” der gibi yuvarlama yapmayacak. Giriş seviyesi makinelerde bunu anlarım hatta olması da lazım çünkü kullanıcı ışığa henüz hakim değil. Ama profesyonel ve tam kare bir makinede olması gereken yukarıdaki fotoğraflarda gördüğünüz gibi olmalı. Karenin bir tarafında 2500K  diğer yarısında 5600K renk sıcaklığı kullanmama rağmen birinin diğerine baskın çıkması gibi bir durum yok. Bu arada hepsi  Auto White Balance ile çekildi. Uzun lafın kısası, Nikon Z 6II ‘yi her işte ürün, portre, manzara, düğün fotoğrafı için ve de her türlü video çalışmasında D850 yerine kullanırım. Çünkü Z 6II, Nikon D850 performansında ve sadece D7500 ağırlığında. Bu yazıyı yayımlarken Nikon’un amiral gemisi olarak lanse ettiği Z 9‘u tanıtması da Nikon Z serisinden beklentimi yükseltti. Kısa zaman içinde sizin için  Z 9’un da testi yapmayı umuyorum.

Erdem KILAVUZ

Fotoğrafçı ve Fotoğraf Eğitmeni

Bu yazı daha önce Fotografium.com ‘da yayınlanmıştır.

Bu site üçüncü şahısların web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına bağlantılar içermektedir. Karacasulu Dış Tic Aş., bağlantılarda yer alan web sitelerinin içeriğinden, uygulamalarından ve koşullarından sorumlu değildir.

Nereden Satın Alabilirim?

Yetkili Satış Noktaları
Çevrimiçi Mağazalar

Karfo Endüstriyel

Nikon Biyolojik Mikroskop

https://www.karacasulu.com/wp-content/uploads/2020/02/karacasulu_logo_40x40.png

2020 © Karfo Karacasulu Dış Tic. AŞ.